Peugeot 2008
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2020 | ||||||
| Mileage | 62 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR3USHNSSLJ609911 | ||||||
| Vehicle inspection | 25.03.2026 | ||||||
Equipment
- Navigation system 10"
- Metallic paint
- 2x keys
- Pack Drive Assist: Pack Safety Plus + active cruise control (ACC Stop&Go) and lane keeping assist
- Service book
- Two sets of tires
- USB connector
- Alloy wheels
- Service history
- ESP Stability Control System
- Automatic climate control
- Cruise control + speed limiter
- Finnish car
- Steering wheel heating
- 180-degree rearview camera
- Bluetooth
- Front seat heaters
- Start Button
- 7'' touchscreen
- Electric Rear Window Lifters
- Rain sensor
- Electric Front Window Lifters
- Digital 3D instrument cluster
- Peugeot Full LED Technology headlights
- Remote-controlled central locking
- Roof Rails
- More information about this car, contact Nico Somppi at 050 520 1266
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.1 s |
| Maximum speed: | 198 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4300 mm |
| Width: | 1770 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1280 kg |
| Technical max. mass: | 1740 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 640 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 111 €
Registration fee: 488 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.