Peugeot 508
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2012 · Finland | ||||||
| Mileage | 220 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 115 kW 5F02 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF38E5FVABL099991 | ||||||
| Reg. nr. | 477NKF | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column
- Paddle shifters
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Cup holders: front
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 115 kW |
| City fuel cons.: | 10.5 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
| Maximum speed: | 217 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4813 mm |
| Width: | 1853 mm |
| Height: | 1476 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1605 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 495 kg |
| Max braked trailer weight: | 1775 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2817 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 131 €
Registration fee: 515 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!