Kia Sportage
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 72 830 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 130 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YPH816GML117631 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: 4
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| CO₂ emission: | 171 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4485 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1635 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1647 kg |
| Technical max. mass: | 2140 kg |
| Load bearing capacity: | 493 kg |
| Weight of road train: | 3740 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk KIA SPORTAGE (919XHG) on osalenud kindlustusjuhtumis.Motor vehicle tax
Annual tax: 279 €
Registration fee: 1172 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Sportage
2021, 69 000 km
18 750 €
214 €/month
Kia Sportage
2021, 68 600 km
18 900 €
203 €/month
Kia Sportage
2022, 71 232 km
19 200 €
206 €/month
Peugeot 2008
2022, 65 000 km
15 800 €
181 €/month
Volkswagen Golf
2020, 91 000 km
15 900 €
171 €/month
Renault Clio
2019, 61 215 km
15 900 €
182 €/month