Toyota Avensis
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2003 · Estonia | ||||||
| Mileage | 310 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 108 kW 1AZ-FSE | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1BJ56L90E013602 | ||||||
| Reg. nr. | 958BBN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 108 kW |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4725 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1405 kg |
| Technical max. mass: | 1895 kg |
| Load bearing capacity: | 490 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Vaikselt sõitev auto.Korras.Reg tasu makstud omanikuvahetus 55 eur.Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 366 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!