Fiat Freemont
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 322 600 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 125 kW 939B5000, Y | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 3C4PFBCY5FT585275 | ||||||
| Reg. nr. | 986BNG | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- Integrated child seat
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater): with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: heated
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display
- Navigation system: with map
- Stereo: usb port
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- DVD player
- TV
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: detachable
- Roof rack
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1956 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| City fuel cons.: | 9.6 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 7.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 183 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4910 mm |
| Width: | 1878 mm |
| Height: | 1705 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2089 kg |
| Technical max. mass: | 2597 kg |
| Load bearing capacity: | 508 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2890 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Fiat Freemont 2.0 125kW
Sõiduk on praktiliselt igapäevases kasutuses, mistõttu on kõik "vigased" osad jooksvalt vahetatud (amordid, piduriklotsid, ...).Mootor ja aku töökorras.
Lisaküsimustes helista-kirjuta.
Motor vehicle tax
Annual tax: 382 €
Registration fee: 1166 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.