Mercedes-Benz Sprinter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 164 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.1, 105 kW 651 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | W1V9076331P259200 | ||||||
| Reg. nr. | 992FBC | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater): engine
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Stereo: original, aux input
- Speakers
Lights
- Daytime running lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.1 l |
| Cubic capacity: | 2143 cm³ |
| Power: | 105 kW |
| City fuel cons.: | 8.2 l/100 km |
| Highway: | 7.1 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 250 g/km |
| Maximum speed: | 156 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5932 mm |
| Width: | 2020 mm |
| Height: | 2620 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2303 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1197 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3665 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Pikk ja kõrge
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 177 €
Registration fee: 1158 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.