Kia Sportage GT Line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 168 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 130 kW G4FJ | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YPK816HHL332679 | ||||||
| Reg. nr. | 181HHB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front, rear
- Sun visor mirrors
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Trip computer
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 9.2 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 175 g/km |
| Maximum speed: | 201 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4480 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1635 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1767 kg |
| Technical max. mass: | 2190 kg |
| Load bearing capacity: | 423 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
4x4, konks, nahk, roolisoe, õige ls
Hooldatud Viking Motorsis. Kõik hooldused alati tehtud õigel ajal. Kõik vajalikud asjad alati vahetatud.
1 hooaseg sõitnud rehvid all.
Eesti ajalugu, nelivedu, konks, nahksisu, roolisoojendus, võtmeta käivitus, õige läbisõit
Motor vehicle tax
Annual tax: 316 €
Registration fee: 1199 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Sportage
2018, 86 525 km
15 490 €
177 €/month
Jeep Compass
2018, 110 700 km
12 490 €
143 €/month
Hyundai Kona
2018, 126 000 km
12 999 €
149 €/month
Honda CR-V
2015, 188 670 km
13 000 €
153 €/month
Subaru Forester
2015, 141 145 km
13 100 €
149 €/month
Hyundai Tucson
2016, 157 800 km
13 450 €
158 €/month