Opel Astra
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2016 | ||||||
| Mileage | 119 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 77 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | W0LBE6EA3GG079405 | ||||||
| Vehicle inspection | 08.04.2027 | ||||||
Equipment
- Service history
- 2x keys
- Full service history
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Bluetooth
- Front seat heaters
- Engine block heater and interior socket
- Tow hook
- Innovation 4. Leather upholstery - black
- Front and rear parking sensors
- Automatic climate control
- Cruise control and speed limiter
- Rear seat split 40/20/40 and center armrest
- Driver's AGR health seat with leather upholstery
- Trip computer
- Electric front and rear windows
- Driver and front passenger airbags
- Electrically folding side mirrors
- Opel Eye - front camera
- Headlight automation and rain sensor
- IntelliLink multimedia
- Tire Pressure Monitoring System
- Electrically adjustable and heated side mirrors
- Keyless entry and start system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 3.8 l/100 km |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 99 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 12.7 s |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4370 mm |
| Width: | 1809 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1263 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Max braked trailer weight: | 1230 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 610 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 55 €
Registration fee: 285 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Honda Civic
2016, 112 500 km
9400 €
107 €/month
Citroën C4
2016, 90 000 km
9500 €
109 €/month
Nissan Qashqai
2016, 157 948 km
9900 €
117 €/month
Mercedes-Benz A 180
2014, 142 154 km
9990 €
122 €/month
Nissan Qashqai
2017, 144 000 km
9999 €
114 €/month
Honda Accord
2015, 100 000 km
10 000 €
107 €/month