Toyota Corolla
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 67 513 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.8, 72 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | SB1K93BE10E234406 | ||||||
| Reg. nr. | 743KNM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat
- Cup holders
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: xenon
- High beam headlights: xenon
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 72 kW |
| City fuel cons.: | 3.5 l/100 km |
| Highway: | 4 l/100 km |
| Average: | 3.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 111 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4370 mm |
| Width: | 1790 mm |
| Height: | 1460 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1435 kg |
| Technical max. mass: | 1820 kg |
| Load bearing capacity: | 385 kg |
| Weight of road train: | 2570 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Video
Additional information
Kehtiv tehasegarantii !
- Eesti ajalugu- Hooldatud korrapäraselt vaid margiesinduses
- Viimane hooldus 07.2025 läbisõidul 56 518 kilomeetrit Elke Mustakivi
- Talverehvid kaasa
- Xenon (lähituled, kaugtuled)
- LED (päevatuled)
- Kaugtulede ümberlülitamise assistent
- Soojendusega rool
- Apple CarPlay, Android Auto
- Parkimiskaamera
- Digitaalne näidikutepaneel
- Võtmeta avamine - võtmeta käivitus
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 461 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Corolla
2020, 81 000 km
17 990 €
192 €/month
Toyota Corolla
2021, 65 000 km
17 990 €
205 €/month
Toyota Corolla
2019, 88 012 km
18 900 €
202 €/month
Toyota Corolla
2023, 114 421 km
18 990 €
203 €/month
Toyota Corolla
2021, 67 127 km
19 436 €
221 €/month
Toyota Corolla
2021, 47 677 km
21 895 €
250 €/month