Mitsubishi Galant
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2005 · Switzerland | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.5, 118 kW 6A13 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JMBLREA5W1Z002029 | ||||||
| Reg. nr. | 69NKL | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Seller: Hans-Martty
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Traction Control System
Comfort
- Panoramic roof: openable
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
Multimedia
- Subwoofer: juhtmed
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Side steps
- Rear spoiler
- Sports suspension
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2498 cm³ |
| Power: | 118 kW |
| City fuel cons.: | 14.8 l/100 km |
| Highway: | 7.5 l/100 km |
| Average: | 10.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 243 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4680 mm |
| Width: | 1740 mm |
| Height: | 1495 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1585 kg |
| Technical max. mass: | 1890 kg |
| Load bearing capacity: | 305 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 570 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
MITSUBISHI GALANT
Mitsubishi galant 2005 2.5l v6 manuaal. Sõiduki ümberehitus automaadist manuaaliks ei ole ARK-is registreeritud.Kaasa tuleb tagavara roolivõimupump, kliimapump, starter, kojameestemootor, tagavara veovõll, õhulugeja, salongi pudipadi. Autol on all h&r madaldusvedrud. Aasta alguses sai uued küünlad ja õlivahetuse. Kaasa tulevad teised 17 tollised veljed, millel peal ühe talve sõitnud lamellid. Täkkeid-kriime põhimõtteliselt ei ole. Harjapesu pole saanud. Kalla ja talla.
Tule vaata üle!
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 506 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.