Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | 225 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 77 kW CLH | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAG9NE1E0063110 | ||||||
| Reg. nr. | 103TKL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- CD player: speaker box
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 4.6 l/100 km |
| Highway: | 3.3 l/100 km |
| Average: | 3.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 99 g/km |
| Maximum speed: | 194 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4659 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1461 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1305 kg |
| Technical max. mass: | 1855 kg |
| Load bearing capacity: | 550 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 650 kg |
| Wheelbase: | 2668 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Heas tehnilises seisukorras, leidub pisemaid iluvigu. Mahuka pagasiruumiga ja väga ökonoomne auto.Kaks võtit.
Esiklaasil eraldi soojendus, mis talvel on väga mugav ja hea lisa.
Suurepärane lisa - veokonks kerghaagise vedamiseks.
Madal automaks, 54 eur aastas.
Olen autol teine omanik.
Kaasa talverehvid (naastrehvid).
Motor vehicle tax
Annual tax: 53 €
Registration fee: 248 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Mazda 6
2015, 313 371 km
6499 €
76 €/month
Volkswagen Golf
2014, 172 700 km
6500 €
80 €/month
Toyota Avensis
2013, 231 000 km
6500 €
80 €/month
Toyota Auris
2013, 173 000 km
6500 €
80 €/month
Volkswagen Passat Variant
2011, 291 500 km
6500 €
80 €/month
Volkswagen Caddy
2011, 223 705 km
6750 €
83 €/month