Alfa Romeo Giulietta
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2012 · Germany | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 125 kW 940A2000 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | ZAR94000007181501 | ||||||
| Reg. nr. | 534BTC | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Seller: Taavi
Tallinn, Estonia
Equipment
Safety and Security
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Seat heaters: front
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Puddle lights
- Rain sensor
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Nahkpolster: black, contrast stitching
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers: 4 tk
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Full body kit
- Apple CarPlay on lisatud juurde ja tuleb hinnas
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1368 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 121 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4351 mm |
| Width: | 1798 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1380 kg |
| Technical max. mass: | 1810 kg |
| Load bearing capacity: | 430 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2634 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 73 €
Registration fee: 273 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Alfa Romeo Giulietta
2010, 220 120 km
3200 €
40 €/month
Alfa Romeo Giulietta
2013, 230 000 km
7500 €
92 €/month
Alfa Romeo Giulietta
2016, 204 739 km
9499 €
106 €/month
Alfa Romeo Giulietta
2016, 194 441 km
10 000 €
118 €/month
Alfa Romeo Giulietta
2018, 169 620 km
11 899 €
141 €/month
Kia Sportage
2014, 202 500 km
8600 €
105 €/month