Renault Scenic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 157 398 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 81 kW K9K F6 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RFA00458930292 | ||||||
| Reg. nr. | 351MRM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function: front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Half leather upholstery
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Viimane hooldus 27.02.2026. Eesti Renaulti esindusest (Citymotors) ostetud ja hooldatud. Väga hea ja ökonoomne pere auto. Lisa investeeringuid ei vaja
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1461 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| City fuel cons.: | 4.2 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 104 g/km |
| Maximum speed: | 184 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4635 mm |
| Width: | 1866 mm |
| Height: | 1648 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1696 kg |
| Technical max. mass: | 2306 kg |
| Load bearing capacity: | 610 kg |
| Max braked trailer weight: | 1850 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2804 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 150 €
Registration fee: 548 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.