Toyota C-HR
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 76 600 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.8, 72 kW 2ZR; 1NM | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | Toyota Relax garantii kuni auto 10a | ||||||
| VIN | NMTKZ3BX20R278078 | ||||||
| Reg. nr. | 640DBZ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, side-mounted
Multimedia
- Android Auto: wireless
- Navigation system: with map
- Trip computer
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Front and rear mud flaps
- lisaks originaal navigatsiooniseadmele on paigaldatud Elke poolt TOUCH 2 RETROFIT, mis võimaldab kasutada ka Apple CarPlay/Android Auto.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 72 kW |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 111 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4360 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Height: | 1555 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1502 kg |
| Technical max. mass: | 1860 kg |
| Load bearing capacity: | 358 kg |
| Max braked trailer weight: | 725 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 725 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
ainult 1 kasutaja olnud
iga-aastane hooldus ELKEs, viimane 23.04.26
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 383 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.