Subaru Forester
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2011 · Estonia | ||||||
| Mileage | 189 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 108 kW EE20 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JF1SHNLZ3BG248945 | ||||||
| Reg. nr. | 364BFT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system
Comfort
- Panoramic roof: openable
- Electrically heated windshield
- Sunroof: glass, electric
- Keyless start
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Nahkpolster: black
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Engine underguard
- Roof rack
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 108 kW |
| City fuel cons.: | 7.2 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 186 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4560 mm |
| Width: | 1780 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1625 kg |
| Technical max. mass: | 2050 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2615 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 97 €
Registration fee: 420 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!