BMW 120
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2009 · Germany | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW N47D20C | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAUD91010PZ19650 | ||||||
| Reg. nr. | 777FFF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Reimo
Tallinn, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Air-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
Multimedia
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Wheel covers
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 128 g/km |
| Maximum speed: | 228 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4239 mm |
| Width: | 1748 mm |
| Height: | 1421 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1450 kg |
| Technical max. mass: | 1875 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 720 kg |
| Wheelbase: | 2660 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Korraliku mineku ja väga ökonoomne. Reg.nr ei tule ostuga kaasa!Motor vehicle tax
Annual tax: 62 €
Registration fee: 246 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.