Volvo XC60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2018 · Belgium | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW D4204T23 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1UZA8UCJ1079847 | ||||||
| Reg. nr. | 559VHJ | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Child lock
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Immobiliser
- Brakes
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Climate control
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Seat heaters: front
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Stereo
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 6.4 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 187 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4688 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1641 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1866 kg |
| Technical max. mass: | 2450 kg |
| Load bearing capacity: | 584 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2865 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Inscription
Motor vehicle tax
Annual tax: 356 €
Registration fee: 1057 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volvo XC60
2018, 252 729 km
19 699 €
232 €/month
Volvo XC60
2017, 267 000 km
19 999 €
235 €/month
Volvo XC60
2018, 214 000 km
19 999 €
236 €/month
Volvo XC60
2018, 181 744 km
23 799 €
265 €/month
Volvo XC60
2018, 280 000 km
23 800 €
280 €/month
Mercedes-Benz CLA 200
2016, 210 000 km
19 800 €
233 €/month