Volvo XC60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2010 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 320 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 129 kW D5244T14 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1DZ7240A2107915 | ||||||
| Reg. nr. | 066CSL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Seller: Marek
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Center console: leather-wrapped
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Trip computer
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Auto on väga heas sõidukorras, kõik hooldused ja vajaminevad osad vahetatud õigeagselt. Kui on huvi räägin täpsemalt. Vahetus võimalus
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 129 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 5.6 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| CO₂ emission: | 183 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4627 mm |
| Width: | 1891 mm |
| Height: | 1713 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1742 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 763 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2774 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 106 €
Registration fee: 600 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.