Dacia Duster
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 88 561 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 74 kW H4D B4 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1HJD20564729437 | ||||||
| Reg. nr. | 874TLW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Front armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| CO₂ emission: | 141 g/km |
| Maximum speed: | 173 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4341 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1687 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1338 kg |
| Technical max. mass: | 1725 kg |
| Load bearing capacity: | 387 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 630 kg |
| Wheelbase: | 2673 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eestist ostetud, üks omanik. Kõik hooldused tehtud City Motorsis. Hiljuti vahetatud pidurikettad ja klotsid. Kaasa ühe talve sõitnud lamellrehvid velgedel.Motor vehicle tax
Annual tax: 116 €
Registration fee: 546 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.