Audi A4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2006 · Germany | ||||||
| Mileage | 337 200 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 171 kW ASB | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ8E16A275071 | ||||||
| Reg. nr. | 630DKM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: front center airbag
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Adjustable steering column: height, depth
- Seat heaters: front
- Sport seats: front
- Front armrest
- Rear armrest
- Roof rails: original
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
Multimedia
- Speakers
- CD player
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Полностью обслуженный автомобиль в отличном техническом состоянии. Без ржавчины. Оригинальный пробег. Сервисная книжка. Полностью новая подвеска включая амортизаторы.Новая летняя резина и лобовое стекло. Новая турбина.С собой шипованная резина на отдельных дисках Michelin. Вся техника работает как надо, цепи не гремят. Новое сцепление и stage I, примерно 200Квт.
- Täis hooldatud ja korralik auto. Uus vedrustus ja taastatud roolikate , istmed ja kaigukangi nahk. Ilma roosteta. Originaal läbisõit, uus suverehv ja uus esiklaas. Uus turbo.Tehnika töötab ilusti, ketid ei kolise. Kaasa korralik talve naelrehv Michelin valuveljedega. Uus sidur ja stage I.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 171 kW |
| Fuel tank capacity: | 56 l |
| CO₂ emission: | 212 g/km |
| Maximum speed: | 241 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4586 mm |
| Width: | 1772 mm |
| Height: | 1422 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1875 kg |
| Technical max. mass: | 2210 kg |
| Load bearing capacity: | 335 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2655 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 108 €
Registration fee: 490 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.