BMW X3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2010 · Sweden | ||||||
| Mileage | 233 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.0, 225 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAWX710X0LK68305 | ||||||
| Reg. nr. | 246HTN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Andrus
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: heated
- Parking sensors: front, rear
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers: 6 tk
- CD player
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2979 cm³ |
| Power: | 225 kW |
| City fuel cons.: | 11.2 l/100 km |
| Highway: | 7.4 l/100 km |
| Average: | 8.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 204 g/km |
| Maximum speed: | 245 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4648 mm |
| Width: | 1881 mm |
| Height: | 1661 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1880 kg |
| Technical max. mass: | 2365 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hind sisaldab reg. tasu. Vahetatud käigukasti ja difrite õlid.Motor vehicle tax
Annual tax: 111 €
Registration fee: 699 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.