BMW 320
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 91 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 135 kW B48B20A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| Warranty | 06.2027 | ||||||
| VIN | WBA6K3100MFK54604 | ||||||
| Reg. nr. | 201XSG | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- USB: 3 tk, usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear, 360
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Gear shift knob
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- Trip computer
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 135 kW |
| City fuel cons.: | 7.51 l/100 km |
| Highway: | 5.15 l/100 km |
| Average: | 6.25 l/100 km |
| CO₂ emission: | 153 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4709 mm |
| Width: | 1827 mm |
| Height: | 1440 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1669 kg |
| Technical max. mass: | 2135 kg |
| Load bearing capacity: | 466 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2851 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW G21 135KW 2025a
Müüa esinduse ajalooga BMW. Autot on hoitud hästi, hooldused ja kuluosad vahetatud õige aegselt. Kõik arved on alles. Just vahetatud esimesed piduri kettad ja klotsid ning esiklaas.
Lisa küsimuste korral võta julgelt ühendust.
Motor vehicle tax
Annual tax: 214 €
Registration fee: 762 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.