Peugeot 208
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2020 | ||||||
| Mileage | 66 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 74 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR3UPHNKSLT080967 | ||||||
| Vehicle inspection | 04.09.2026 | ||||||
Equipment
- Available Autoverkkokauppa TURVA 12 months/20,000 km €390
- Service book
- Two sets of tires
- Engine block heater
- ESP Stability Control System
- 1/3:2/3 Split-Folding Rear Seatback
- Driver's seat height adjustment
- Cruise control + speed limiter
- Electric Front Window Lifters
- 6 airbags
- Steering wheel height and reach adjustment
- Leather-wrapped steering wheel
- Mirror Screen function
- Bluetooth mobile phone readiness
- Peugeot Connect Emergency Call and Roadside Assistance Call
- ISOFIX attachments on the rear seat (2 pcs)
- Driver's Break Alert
- 7" touchscreen
- Audio system, 6 speakers and USB connector
- Automatic Headlights
- LED daytime running lights
- Body-Colored Exterior Mirror Housings
- Pack Safety: Automatic Emergency Braking System (AEBS2), collision warning, lane keeping and assist, extended traffic sign recognition system, and driver alertness monitoring system
- Air conditioning
- Tire repair kit
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Remote central locking
- Navigation via smartphone
- Front seat heaters
- More information about this car, contact Nico Somppi at 050 520 1266
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10.8 s |
| Maximum speed: | 188 km/h |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4055 mm |
| Width: | 1745 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1165 kg |
| Technical max. mass: | 1625 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 580 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysSeller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 208
2020, 47 000 km
12 900 €
148 €/month
Peugeot 208
2021, 66 000 km
12 900 €
148 €/month
Renault Kadjar
2018, 97 000 km
11 500 €
132 €/month
Dacia Sandero
2022, 41 667 km
11 900 €
128 €/month
Hyundai i30
2018, 83 799 km
12 000 €
137 €/month
Renault Captur
2019, 60 000 km
12 300 €
141 €/month