Volvo XC60 Inscription AWD
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2018 · Germany | ||||||
| Mileage | 132 400 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 173 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1UZ68UCK1207498 | ||||||
| Reg. nr. | 657CRT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof
- Noise-reducing glass
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Winter tires
- Alloy wheels: 19"
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo securing hooks
- ACC adaptiivne püsikiirushoidja, sisaldab Pilot Assist, distantsiteavitust ja sõiduraja hoidjat
- BLIS - Pimeala infosüsteem koos ristuva liikluse hoiatussüsteemiga
- Elektrilise päikesesirmi ja -katuseluugiga panoraamkatus
- Graafiline näitude kuvamine esiklaasile
- Full-LED esituled koos kurvitule funktsiooniga
- 2 x Elektriliselt reguleeritavad esiistmed, mäludega
- 2 x ventileeritavad esiistmed
- 2 x Massaaž-funktsiooniga esiistmed
- Traffic Sign information - Liiklusmärkide info kuvamine
- Climate pakett: Soojendusega esiistmed, Soojendusega rool, Tagaistmete soojendus
- Kütusel töötav salongi ja mootori eelsoojendus taimeriga, Volvo On Call saatja
- Premium Sound Bowers & Wilkins
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 173 kW |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4688 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1641 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2130 kg |
| Technical max. mass: | 2470 kg |
| Load bearing capacity: | 340 kg |
| Weight of road train: | 4870 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2865 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud on sõiduki võimalike varasemate liikluskahjude kontroll LKF andmebaasis.Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Dokumendid on võimalik vormistada digitaalselt ja kontaktivabalt.
Sissemaksuks sobib teie vana auto! Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 381 €
Registration fee: 1293 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.