Dacia Sandero Stepway
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 62 356 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+LPG | ||||||
| Engine | 1.0, 67 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 03.2027a./100 000km | ||||||
| VIN | UU1DJF00X68375047 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Power windows
- Tinted windows
- Roof rails
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Wheel covers
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+LPG |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 67 kW |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4099 mm |
| Width: | 1784 mm |
| Height: | 1528 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1234 kg |
| Technical max. mass: | 1618 kg |
| Load bearing capacity: | 384 kg |
| Weight of road train: | 2718 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 610 kg |
| Wheelbase: | 2604 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
LPG!
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites..
Motor vehicle tax
Annual tax: 92 €
Registration fee: 556 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.