SEAT Leon
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2006 · Estonia | ||||||
| Mileage | 164 998 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 75 kW BSE;CCSA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VSSZZZ1PZ7R022778 | ||||||
| Reg. nr. | 524AZF | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 2 tk
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- Exterior mirrors: electric, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Seat heaters: front
- Reading lights
- Central locking: with remote
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Headliner: textile
- Velour upholstery
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Heas korras auto. Vahetatud see aasta küljekarbid ja juhipoolne tiib. Roostet minimaalselt (tagumise tule juures). Hea ja ökonoomne, kuid samas piisavalt särtsakas auto.
- Sobib hästi ka alustavale juhile. Vead on piltidel näha. väike koht tagatule juures, kus värv maha koorunud ja juhiistme küljepadjad veidi kulunud.
- Oma aastakäigu kohta väike läbisõit ja vägagi viisakas auto! On oma hinda väärt.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1595 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| City fuel cons.: | 10.4 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 7.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| CO₂ emission: | 180 g/km |
| Maximum speed: | 184 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4315 mm |
| Width: | 1768 mm |
| Height: | 1459 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1358 kg |
| Technical max. mass: | 1783 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 640 kg |
| Wheelbase: | 2578 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 85 €
Registration fee: 348 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.