Volkswagen Tiguan LIFE
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2013 · Germany | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW CFFB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZ5NZDW111521 | ||||||
| Reg. nr. | 549TMN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: adjustable, with storage compartment, with cooling
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Center console
- Headliner: dark
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Navigation system
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- KSENOON TULED. MUST LAEPOLSTER.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| CO₂ emission: | 167 g/km |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4426 mm |
| Width: | 1809 mm |
| Height: | 1645 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1675 kg |
| Technical max. mass: | 2260 kg |
| Load bearing capacity: | 585 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2605 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
HEAS KORRAS,LÄBIB ÜLEVAATUSE. MUST LAEPOLSTER.Motor vehicle tax
Annual tax: 185 €
Registration fee: 636 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.