Toyota RAV4 4WD Luxury Plus Wntr
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 161 950 km Service Book |
||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 129 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | JTMR43FV20J001600 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- LED tuled
- AHB - Kaugtulede automaatne ümberlülitamise assistent
- ACC - Adaptiivne distantsi hoidev püsikiirus
- LTA - Sõiduraja abisüsteem
- RSA - Liiklusmärkide tuvastus ja kuvamine
- PCS - Avariiennetussüsteem
- PKSB - Parking support brake, kokkupõrke vältimise abi tagurdades
- Keyless Entry & Start võtmeta sisenemine ja käivitus
- Soojendusega rool
- Pandora sõiduki puldist mootori distantskäivitus
- Parkimisandurid
- Parkimiskaamera
- Elektriliselt avatav ja suletav pagasiluuk
- Apple CarPlay / Android Auto - Smartphone integration
- Varuratas
- Veokonks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1987 cm³ |
| Power: | 129 kW |
| CO₂ emission: | 166 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4600 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1683 kg |
| Technical max. mass: | 2155 kg |
| Load bearing capacity: | 472 kg |
| Weight of road train: | 3655 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2690 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
ACC Keyless Distantskäivitus Konks
Eestist uuena ostetud ja margiesinduse ajalooga sõiduk.Toyota Relax garantii.
Oleme kõigi pankade ametlik koostööpartner.
Uuri lisa www.CARCOM.ee // 22 aastat Carcomi.
Motor vehicle tax
Annual tax: 232 €
Registration fee: 764 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota RAV4
2019, 161 000 km
24 000 €
282 €/month
Toyota RAV4
2022, 106 917 km
26 499 €
284 €/month
Toyota RAV4
2020, 41 000 km
29 000 €
310 €/month
Volkswagen T-Roc
2018, 142 123 km
21 750 €
249 €/month
Audi Q5
2017, 109 000 km
21 900 €
249 €/month
SEAT Tarraco
2019, 107 793 km
21 900 €
251 €/month