Opel Insignia Grand Sport
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 48 112 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 147 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 02/2027 | ||||||
| VIN | W0VZT6ER9M1014493 | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Ventilated seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, mp3 mängija
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| CO₂ emission: | 167 g/km |
| Maximum speed: | 235 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4906 mm |
| Width: | 1863 mm |
| Height: | 1455 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1595 kg |
| Technical max. mass: | 2160 kg |
| Load bearing capacity: | 565 kg |
| Weight of road train: | 3660 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2829 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
TEHASEGARANTII
Tehasegarantii 5 aastat või kuni 100 000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 273 €
Registration fee: 1127 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Opel Insignia
2021, 83 812 km
17 597 €
189 €/month
Opel Insignia
2021, 63 000 km
20 000 €
230 €/month
Opel Insignia
2022, 54 500 km
22 500 €
256 €/month
Toyota Corolla
2023, 46 301 km
22 490 €
257 €/month
Peugeot 3008
2022, 41 000 km
22 500 €
257 €/month
Opel Astra
2024, 44 000 km
22 900 €
262 €/month