Citroën C4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2016 | ||||||
| Mileage | 101 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7NCHNYTFY580750 | ||||||
| Vehicle inspection | 25.02.2027 | ||||||
Equipment
- Service history
- 2x keys
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Engine block heater
- Navigation with touchscreen
- Parking sensors front and rear
- ESP stability management system
- Automatic dual-zone climate control with Rest function, three power levels selectable
- Cruise control with five memory positions and speed limiter
- Height adjustment for driver's seat
- Electric front side windows
- Electric parking brake
- Hill start assist
- Electric rear side windows
- Steering wheel distance and tilt adjustment
- Isofix mounts for child seats on the rear side seats
- Electrically operated and heated side mirrors
- Remote central locking, one remote control
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 113 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10.9 s |
| Maximum speed: | 197 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4329 mm |
| Width: | 1789 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1315 kg |
| Technical max. mass: | 1810 kg |
| Max braked trailer weight: | 1550 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 655 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 85 €
Registration fee: 322 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.