Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2014 · Germany | ||||||
| Mileage | 231 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 77 kW CLHA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZAUZEP561250 | ||||||
| Reg. nr. | 696RZM | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Steering wheel: leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 4.8 l/100 km |
| Highway: | 3.5 l/100 km |
| Average: | 4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 104 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4562 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1446 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1410 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Load bearing capacity: | 530 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Esineb vanusest täkkeid-kriimustusi. Üldmulje hea.Registreerimismaks HINNAS !!
Motor vehicle tax
Annual tax: 61 €
Registration fee: 258 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.