Volkswagen Passat R-Line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2021 · Sweden | ||||||
| Mileage | 164 600 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 147 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZME060964 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Pedestrian protection hood
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: 1
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Matrix esituled
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| CO₂ emission: | 157 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4773 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1767 kg |
| Technical max. mass: | 2280 kg |
| Load bearing capacity: | 513 kg |
| Weight of road train: | 4500 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk VOLKSWAGEN PASSAT (079HJJ) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.Reg-tasu ~960€
Motor vehicle tax
Annual tax: 286 €
Registration fee: 959 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat
2021, 205 121 km
16 199 €
181 €/month
Volkswagen Passat
2021, 177 083 km
16 699 €
186 €/month
Volkswagen Passat
2021, 204 816 km
17 299 €
193 €/month
Volkswagen Passat
2021, 176 605 km
17 499 €
195 €/month
Volkswagen Passat
2021, 132 500 km
17 500 €
187 €/month
Volkswagen Passat
2021, 97 000 km
19 698 €
211 €/month