Kia pro cee'd / ProCeed GT
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 109 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 150 kW G4FJ | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 07.2028 või 150 000 km | ||||||
| VIN | U5YH6G17GML046648 | ||||||
| Reg. nr. | 179XJJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Seller: Rando
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Sport package
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| CO₂ emission: | 153 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1422 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1540 kg |
| Technical max. mass: | 1900 kg |
| Load bearing capacity: | 360 kg |
| Max braked trailer weight: | 1410 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kõik hooldused teostatud margiesinduses.Viimane hooldus 105 000 km
Täisvarustuses ProCeed.
Motor vehicle tax
Annual tax: 160 €
Registration fee: 713 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia pro cee'd / ProCeed
2021, 135 153 km
19 900 €
213 €/month
Kia pro cee'd / ProCeed
2020, 132 000 km
20 900 €
239 €/month
Kia pro cee'd / ProCeed
2021
23 900 €
281 €/month
Škoda Kamiq
2022, 75 500 km
17 700 €
190 €/month
Opel Mokka
2022, 58 765 km
17 890 €
205 €/month
Škoda Kamiq
2023, 57 437 km
17 900 €
192 €/month