Mercedes-Benz E 350
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2010 · Japan | ||||||
| Mileage | 127 000 km | ||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.5, 200 kW 272988 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2074561F074269 | ||||||
| Reg. nr. | 364CTB | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Seller: Eiki
Equipment
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front
- Rain sensor
Interior
- Nahkpolster: beige
Multimedia
- Hands-free system
- Car phone
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Väga korralik auto. Talvel Eestis sõitnud pole. Õlid-filtrid (k.a käigukasti) just vahetatud. Uued tagumised rehvid. Reg tasu minu poolt.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.5 l |
| Cubic capacity: | 3498 cm³ |
| Power: | 200 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 6.7 s |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4717 mm |
| Width: | 1786 mm |
| Height: | 1413 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1790 kg |
| Technical max. mass: | 2235 kg |
| Load bearing capacity: | 445 kg |
| Wheelbase: | 2760 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 110 €
Registration fee: 724 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.