Peugeot 207
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2007 · Denmark | ||||||
| Mileage | 323 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.4, 50 kW 8HZ | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3WC8HZC33829711 | ||||||
| Reg. nr. | 006TMC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control
- Cruise control
- Adjustable steering column: height
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Front armrest
- Power windows: front
- Tinted windows
- Reading lights
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Cup holders: front
Multimedia
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
Lights
- Daytime running lights
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1398 cm³ |
| Power: | 50 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 117 g/km |
| Maximum speed: | 166 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4030 mm |
| Width: | 1748 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1261 kg |
| Technical max. mass: | 1660 kg |
| Load bearing capacity: | 399 kg |
| Max braked trailer weight: | 1150 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2540 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hooldatud !Uus aku !
2 Võtid
Motor vehicle tax
Annual tax: 57 €
Registration fee: 208 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!