Volvo V70
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2004 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 423 800 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 120 kW D5244T | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1SW799942422528 | ||||||
| Reg. nr. | 579JPN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Seat heaters
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
Multimedia
- Car phone
- Stereo: original
- Amplifier
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Front and rear mud flaps
- Korralikult hoitud ja väga viisaka kerega sõiduk.
- Aasta tagasi vahetatud mootori hammasrihm koos kõige juurdekuuluvaga, uus esiklaas ja aku.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2401 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 11.2 l/100 km |
| Highway: | 6.4 l/100 km |
| Average: | 8.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 215 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4710 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1464 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1717 kg |
| Technical max. mass: | 2180 kg |
| Load bearing capacity: | 463 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2755 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 439 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!