Volkswagen Tiguan
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2012 · Germany | ||||||
| Mileage | 68 365 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4/5 ust, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 81 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZ5NZCW563749 | ||||||
| Reg. nr. | 077BJX | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Käigukastid
- Manuaalkäigukast
Turva- ja ohutusvarustus
- Roolivõimendi
- ABS pidurid
- Elektriline käsipidur
- Automaatne paigalseismise funktsioon / mägistardi abi
- 3-punkti turvavööd tagaistmetel
- Kesklukustus puldiga
- Immobilizer
- start blocker
Mugavusvarustus
- Start-Stop system
- Topsihoidjad
- Toonitud klaasid
- Tagaklaasi soojendus
- Konditsioneer
Rehvid ja veljed
- Valuveljed
- Suverehvid
Tuled
- Halogeenesituled
- Udutuled taga
Audio, video, kommunikatsioon
- Raadio
Istmed
- Tekstiilpolster
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| CO₂ emission: | 138 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4426 mm |
| Width: | 1809 mm |
| Height: | 1645 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1543 kg |
| Technical max. mass: | 2080 kg |
| Load bearing capacity: | 537 kg |
| Weight of road train: | 3935 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2605 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 100 €
Registration fee: 372 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.