DS 7 Crossback
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2018 · France | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW YH01 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR1JCYHZJJY200144 | ||||||
| Reg. nr. | 826JSB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Front Cross Traffic Alert
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 101 g/km |
| Maximum speed: | 194 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4595 mm |
| Width: | 1895 mm |
| Height: | 1618 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1495 kg |
| Technical max. mass: | 2030 kg |
| Load bearing capacity: | 535 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
| Wheelbase: | 2738 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 71 €
Registration fee: 401 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Citroën Jumpy
2018, 131 960 km
11 900 €
128 €/month
Peugeot Partner
2020, 166 000 km
11 950 €
133 €/month
Peugeot Rifter
2019, 209 999 km
12 200 €
144 €/month
Kia Sportage
2016, 116 285 km
12 200 €
139 €/month
Toyota Avensis
2017, 150 000 km
12 400 €
141 €/month
Kia cee'd Sportswagon
2020, 124 000 km
12 500 €
133 €/month