Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2015 · Germany | ||||||
| Mileage | 334 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 135 kW CUN | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJK9NE3G0061196 | ||||||
| Reg. nr. | 016DBH | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Seller: Danel
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Brakes: painted brake calipers
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater)
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Sliding trunk floor
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
- CD player: speaker box
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 135 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 126 g/km |
| Maximum speed: | 228 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4685 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1452 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1495 kg |
| Technical max. mass: | 1986 kg |
| Load bearing capacity: | 491 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
| Wheelbase: | 2676 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Skoda Octavia VRS 2.0 TDI
Auto igapäevases kasutuses, enamasti ainult maantesõit. Auto on toodud Saksamaalt ja hooldatud eestis enamasti margi esinduses.
2023. a vahetati mootoririhm, veepump, käigukastiõli jne.
2026.a alguses teostatid järgmised tööd:
Vahetati eelsüüteküünlad
Paigaldati uus turbo
Uus generaator ja rihm
Tagumised ja eesmised pidurikettad
Uus aku
Õlivahetus koos filtriga
Salongifilter jne.
Autol esineb roostet paaris kohas ning pole uueväärne.
Motor vehicle tax
Annual tax: 105 €
Registration fee: 368 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Citroën C4 Picasso
2015, 215 700 km
7899 €
94 €/month
Opel Insignia
2017, 250 000 km
7900 €
93 €/month
Volkswagen CC
2013, 272 000 km
7950 €
97 €/month
Ford Mondeo
2015, 249 492 km
8321 €
93 €/month
Škoda Superb
2015, 294 000 km
8490 €
100 €/month
Renault Talisman
2017, 234 000 km
8500 €
100 €/month