Volkswagen Passat Variant Highline
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 121 300 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 132 kW CJSA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZGE067419 | ||||||
| Reg. nr. | 093BPJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- Cooled glovebox: front
- 220V power outlet: front, rear
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Trunk mat: rubber
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: usb port, memory card slot
- Speakers
- CD player
- DVD player
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Roof rack
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trailer stability assist
- Front and rear mud flaps
- Charging cable
- Hooldusraamat
- Kõik hooldused tehtud margiesinduses.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 7.1 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gold |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4767 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1603 kg |
| Technical max. mass: | 2090 kg |
| Load bearing capacity: | 487 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2786 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Passat Variant B8 Highline 1,8TSI
Motor vehicle tax
Annual tax: 134 €
Registration fee: 447 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat Variant
2016, 191 423 km
9990 €
118 €/month
Volkswagen Passat
2015, 389 km
7000 €
80 €/month
Volkswagen Passat
2016, 266 379 km
9990 €
118 €/month
Volkswagen Passat
2015, 228 826 km
10 299 €
122 €/month
Volkswagen Passat
2015, 312 000 km
10 500 €
124 €/month
Volkswagen Passat
2015, 314 876 km
10 833 €
121 €/month