Toyota RAV4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2019 | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.5, 131 kW A25A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JTMW23FV60J004900 | ||||||
| Reg. nr. | 868DBL | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- Seat belt warning system
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Anti-theft bolts/nuts
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- USB
- Keyless entry and locking
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Wireless phone charging
- Seat heaters
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- WIFI
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Side steps
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2487 cm³ |
| Power: | 131 kW |
| City fuel cons.: | 4.7 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 4.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 128 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4600 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1710 kg |
| Technical max. mass: | 2135 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2690 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 123 €
Registration fee: 497 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.