Renault Master
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 | ||||||
| Mileage | 57 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.3, 110 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1MA000X70591123 | ||||||
| Vehicle inspection | 10.05.2027 | ||||||
Equipment
- VAT deductible
- 2x keys
- Service book
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- Finnish car
- Webasto/Eber with timer
- Tow hook
- Rear double doors
- Wall and floor paneling
- MEDIA NAV Evolution multimedia and navigation system
- Parking sensors front and rear, and reversing camera
- ESC stability control system
- Air conditioning + Fresh air filter
- Driver's seat height adjustment and lumbar support
- Driver's seat armrest and seat heating
- Cruise control and speed limiter
- Trip computer
- Rain sensor and automatic windshield wipers
- Power windows
- Tinted glass
- Driver's front airbag
- ABS brakes with electronic brake-force distribution and brake assist
- Twilight sensor and automatic headlights (no high beam assist)
- Smartphone mirroring functions Apple CarPlay + Android Auto
- Storage compartment with lid in the dashboard
- Tow hook
- Sliding door on the right, metal
- Steel rear doors, 180° opening
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- 3-function key (selective unlocking of central locking)
- Remote-controlled central locking
- 12V power outlet in the rear pillar of the cargo area
- For more information about the car, contact Ilari Jokirinne at 0405133787
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.3 l |
| Cubic capacity: | 2299 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 239 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 6198 mm |
| Width: | 2070 mm |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2147 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 406 €
Registration fee: 2878 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Master
2023, 66 000 km
24 700 €
266 €/month
Renault Master
2023, 54 000 km
24 900 €
268 €/month
Renault Master
2023, 49 100 km
25 400 €
273 €/month
Renault Master
2023, 54 000 km
25 700 €
276 €/month
Renault Master
2023, 45 000 km
26 900 €
289 €/month
Renault Master
2023, 28 918 km
28 000 €
301 €/month