Toyota Yaris
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2009 · Finland | ||||||
| Mileage | 307 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.4, 66 kW 1ND-TV | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VNKKC98380A229658 | ||||||
| Reg. nr. | 517HLC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original
- CD player
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers: original
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1364 cm³ |
| Power: | 66 kW |
| City fuel cons.: | 5.1 l/100 km |
| Highway: | 3.6 l/100 km |
| Average: | 4.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 110 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 3785 mm |
| Width: | 1695 mm |
| Height: | 1530 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1130 kg |
| Technical max. mass: | 1525 kg |
| Load bearing capacity: | 395 kg |
| Max braked trailer weight: | 1050 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2460 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
1.4 Diisel, 66 kW.
Väga ökonoomne. Kaasa näelkummid velgedega.DEFA- eelsooendus.
Ökonoomne ja vastupidav kettiga mootor 66 kW .
Vahetuse võimalus.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 55 €
Registration fee: 217 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.