Mercedes-Benz ML 350 EDITION 1
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2011 · Latvia | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 190 kW 642826 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WDC1660241A018860 | ||||||
| Reg. nr. | 082LDN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Seller: sven
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: openable, with roller blind, with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped, contrast stitching
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark, textile
- Nahkpolster: brown, contrast stitching
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 190 kW |
| City fuel cons.: | 8.4 l/100 km |
| Highway: | 6.8 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 224 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4804 mm |
| Width: | 1926 mm |
| Height: | 1743 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2175 kg |
| Technical max. mass: | 2950 kg |
| Load bearing capacity: | 775 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2915 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
ML 350 EDITION 1
Motor vehicle tax
Annual tax: 193 €
Registration fee: 876 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Mercedes-Benz ML 350
2012, 375 000 km
8990 €
110 €/month
Mercedes-Benz ML 350
2011, 264 000 km
10 000 €
122 €/month
Mercedes-Benz GLE 350
2016
19 999 €
224 €/month
Mercedes-Benz GLE 350
2019, 263 000 km
25 000 €
294 €/month
Mercedes-Benz GLE 350
2017
27 899 €
328 €/month
Mercedes-Benz GLE 350
2018, 194 200 km
35 999 €
424 €/month