Nissan X-Trail
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2004 · Estonia | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW QR20 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JN1TANT30U0036218 | ||||||
| Reg. nr. | 153MEB | ||||||
| Vehicle inspection | 01.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Adjustable steering column
- Seat heaters
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| CO₂ emission: | 222 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4455 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 495 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2625 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 442 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!