Land Rover Range Rover
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 79 393 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 258 kW DT306 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALKA9BW3PA008716 | ||||||
| Reg. nr. | 555BSR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- USB
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seats with massage function: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades: electric
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2997 cm³ |
| Power: | 258 kW |
| CO₂ emission: | 208 g/km |
| Maximum speed: | 234 km/h |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5052 mm |
| Width: | 2003 mm |
| Height: | 1870 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2755 kg |
| Technical max. mass: | 3350 kg |
| Load bearing capacity: | 595 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2997 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 756 €
Registration fee: 3280 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.