Audi A5 S-Line Plus Quattro
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2014 · Germany | ||||||
| Mileage | 197 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 180 kW CDUC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ8T2FA027734 | ||||||
| Reg. nr. | 865GWZ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Seller: Meelis
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet: 2 tk
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Remote start: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Electrically adjustable seats: with memory, front, rear
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front, rear
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Under-seat drawers
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player: speaker box
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Front spoiler
- Full body kit
- Sports exhaust
- Cargo cover
- • Väga võimas Bang & Olufsen helisüsteem – kvaliteetne ja puhas heli.
- • V8 Engine Sound Module helimoondur – Sport / Dynamic režiimis teeb autole väga sügava ja sportliku heli.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 180 kW |
| City fuel cons.: | 6.8 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4712 mm |
| Width: | 1854 mm |
| Height: | 1381 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1770 kg |
| Technical max. mass: | 2245 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2817 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi A5 S-Line Plus Quattro 3.0 V6 T
Auto on olnud 6 aastat Eestis ühe omaniku käes ja hetkel igapäevases kasutuses.Lisavarustus ja eelised
• Väga võimas Bang & Olufsen helisüsteem – kvaliteetne ja puhas heli.
• Auto käivitus puldist (remote start) – mugav lahendus eriti talveperioodil.
• Teisaldatav veokonks.
• V8 Engine Sound Module helimoondur – Sport / Dynamic režiimis teeb autole väga sügava ja sportliku heli.
• Rikkalik lisavarustus ja sportlik S-Line välimuspakett.
• Kaasa uued suverehvid ja korralikud naastrehvid.
• Hästi hoitud ja korralik auto.
Auto on väga hea välimuse ja sõiduomadustega, sobib ideaalselt inimesele, kes hindab mugavust, kvaliteeti ja sportlikku stiili.
Motor vehicle tax
Annual tax: 180 €
Registration fee: 590 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.