BMW X5 M50D MPerformance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2016 · Latvia | ||||||
| Mileage | 219 838 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 280 kW N57D30C | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAKS810100V58615 | ||||||
| Reg. nr. | 016KNM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- USB
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater)
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: heated, with memory, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
Interior
- Cup holders
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: bang&olufssen stereo w, original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric, detachable
- Full body kit
- Sports suspension
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 280 kW |
| City fuel cons.: | 7.2 l/100 km |
| Highway: | 6.2 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 173 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4886 mm |
| Width: | 1985 mm |
| Height: | 1762 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2265 kg |
| Technical max. mass: | 2945 kg |
| Load bearing capacity: | 680 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2933 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 457 €
Registration fee: 1391 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.