Mitsubishi Outlander 4WD
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 159 989 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JMBXTGF7WHZ000705 | ||||||
| Reg. nr. | 840BVD | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Nahkpolster: black
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, mp3 mängija
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels: 18"
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4695 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1703 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1613 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 587 kg |
| Weight of road train: | 3880 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Meie autodega saab tutvuda aadressil Läike tee 38, Peetri.Sisenemine läbi Inchcape Land Roveri peaukse ning seejärel palume liikuda trepist teisele korrusele.
Teostatud on sõiduki võimalike varasemate liikluskahjude kontroll LKF andmebaasis.
Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Ostame tagasi Teie praeguse sõiduki! Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 241 €
Registration fee: 839 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.