Land Rover Range Rover Supercharged
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2018 · Germany | ||||||
| Mileage | 156 709 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.0, 250 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALGA2VF0FA242738 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Speakers
- CD player
- DVD player
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2995 cm³ |
| Power: | 250 kW |
| CO₂ emission: | 248 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4999 mm |
| Width: | 1983 mm |
| Height: | 1836 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2420 kg |
| Technical max. mass: | 3050 kg |
| Load bearing capacity: | 630 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2923 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurot ja registreerimistasu.Autole teostatud tehniline kontroll ning müügieelne ettevalmistus.
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 856 €
Registration fee: 3541 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Land Rover Range Rover
2018, 152 000 km
36 900 €
434 €/month
Jeep Wrangler
2016, 138 500 km
34 500 €
393 €/month
Volkswagen TERAMONT
2020, 107 400 km
34 900 €
400 €/month
Mercedes-Benz E 400
2018, 148 000 km
34 999 €
401 €/month
BMW X3 M40
2018, 144 000 km
35 500 €
406 €/month
Mercedes-Benz GLC 43 AMG
2018, 119 036 km
36 990 €
421 €/month